Záchovná stomatologie
jinak také „konzervační“ stomatologie se zabývá především ošetřením tvrdých zubních tkání – tedy ošetřením kazů, úrazů zubů a případných dalších komplikací. Zachování vlastních tvrdých zubních tkání je při těchto zákrocích naší prioritou.

Nejčastější příčinou poškození tvrdých zubních tkání je tedy zubní kaz. Opakované tvoření zubního bakteriálního plaku na povrchu zubů způsobuje, že bakteriální infekce tvoří ideální prostředí pro vznik kazu. U dětí předškolního a školního věku se kazy tvoří na žvýkacích ploškách zubů, u dospělých je to pak převážně v mezizubních prostorách, kdy je hlavní příčinou nedostatečné čištění mezizubních prostor. O důkladném a správném čištění mezizubních prostor se dočetete v sekci Dentální hygiena.

Neléčený zubní kaz vede k poškození zubní dřeně a v pozdějších stádiích i k tvorbě infekčního kostního ložiska v oblasti kořenového hrotu. Léčba zubních kazů spočívá v odstranění kazu a následném vyplnění. Samotné odstraňování kazu je možné několika způsoby. Tradiční odvrtání poškozené tvrdé tkáně turbínovou vrtačkou či moderní, efektivnější použití dentálního laseru. Naše centrum stomatologie používá profesionální dentální laser Lite Touch. Více o laserové technologii se dočtete v sekci High technologie.

Fáze I.
V prvotní fázi poškození svrchní vrstvy zubní skloviny (povrchový kaz) lze kaz tzv. zastavit a to především procesem remineralizace, kdy se navrátí ztracené minerály chránící zubní sklovinu v kyselém prostředí. Nedílnou součástí zastavení kazu je také dostatečná zubní hygiena a to především správná technika čištění a používání vhodných přípravků s obsahem fluoru.

Fáze II.
V případě lehčího poškození nezasahujícího nervový systém zubu lze takovéto defekty řešit výplní (plombou). Jedná se o poškození do hlubší vrstvy, kdy je nutné odstranění a následné vyplnění.
Druh výplně – estetická bílá (fotokompozitní) či amalgámová.
Použití konkrétního druhu výplně vyhodnotí lékař s přihlédnutím k přání pacienta.

Fáze III.
Jestliže se jedná o poškození většího rozsahu zasahující nervový systém zubu, je nutná léčba kořenových kanálků. Tento obor stomatologie se nazývá Endodoncie. Každý zub má v sobě dutinu (v korunce dřeň a v koření kořenové kanálky) kde sídlí cévy a nervy. Pokud se bakterie prohloubí přes sklovinu a zubovinu, dochází k zanícení dřeně, odumření a následnému rozkladu odumřelé dřeně. V tomto případě lékař odumřelou dřeň odstraní, vydezinfikuje kořenové kanálky, rozšíří a zaplní. Díky laserové technologii je zákrok maximálně efektivní a šetrný k citlivé tkáni. Následující postup doošetření (zaplombování či umělá korunka) zubu lékař zvolí individuálně.

Fáze IV.
Pokud je zub z převážné části poškozen a léčba představuje složité a náročné zákroky, je řešením tzv. extrakce, nebo-li vytažení, odstranění zubu.

U veškerých zákroků klademe důraz na individuální přístup k pacientovi, šetrné zacházení a respektování požadavků a přání pacienta.